Wyjazd do Niemiec

Utworzono: poniedziałek, 14, maj 2018

IMG 20180426 180357

W dniach 22 – 29 kwietnia grupa uczniów z gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu uczestniczyła w wymianie młodzieżowej o tematyce historycznej z młodzieżą ze szkoły w Ludwigsfelde w Niemczech. Tematem przewodnim spotkania było hasło: „Nie wieder Kreige" („Nigdy więcej wojny").
          Pierwszego dnia, zanim spotkaliśmy się w grupą niemiecką w Ravensbrück, zwiedziliśmy stolicę Niemiec - Berlin. Jedną z atrakcji było wejście do Bundesratu – jednej z izb parlamentu niemieckiego. W kolejnych dniach pod okiem animatorów kultury uczniowie brali udział w wielu grach i zabawach integrujących obie grupy. Kolejnym punktem były wspólne warsztaty historyczne o tematyce II wojny światowej. Nasi uczniowie wykazali się podczas nich dużą wiedzą historyczną. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia terenu byłego obozu, zwiedzenia budynków wchodzących w skład kompleksu obozowego oraz obejrzenia wystaw. W czwartkowe popołudnie wraz z grupą niemiecką jeszcze raz udaliśmy się do stolicy Niemiec i obejrzeliśmy najważniejsze symbole Berlina m.in.: Bramę Brandenburską, Reichstag, Muzeum Holocaustu, budynek urzędowy kanclerz Niemiec. Na trasie naszej wędrówki po Berlinie napotkaliśmy ślady, gdzie przebiegał Mur Berliński. Kolejny punktem wymiany była przejażdżka drezyną, która dostarczyła wszystkim ogromnych emocji. Ostatni wspólny wieczór spędziliśmy przy ognisku i muzyce. Wracając z Niemiec zwiedziliśmy miasto Szczecin. Idąc Wałami Chrobrego wstąpiliśmy do katedry  św. Jakuba, weszliśmy na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich, zobaczyliśmy słynny budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza oraz Bramę Portową.

Wyjazd młodzieży, oprócz wpłat uczniów, możliwy był dzięki  wsparciu finansowemu organizacji międzynarodowej – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Organizatorkami wyjazdu były: Anna Danilczuk i Anna Mandziuk.