Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

Wycieczka do Lublina

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 04, czerwiec 2018

11

          30 maja 2018 roku młodzież klas VII szkoły podstawowej oraz uczniowie klas II i III gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Celem podróży było obejrzenie spektaklu w Teatrze im. Juliusza Osterwy pt. „Książę i żebrak". Inscenizacja powstała na motywach powieści Marka Twaina i przedstawia historię dwóch chłopców, którzy zamieniają się rolami. Ta zamiana jest o tyle istotna, że pierwszy z nich to książę Edward - syn króla Henryka VIII i następca angielskiego tronu, natomiast drugi - Tomek Canty – to żebrak z najuboższej londyńskiej dzielnicy. W wyniku wymiany strojów książę trafia na bruk, a żebrak na salony. Czy do końca życia będą musieli udawać kogoś innego, kim nie są? Spektakl dostarczył uczniom wielu wzruszeń oraz powodów do refleksji i zadumy. Zajmując pierwsze miejsca na parterze teatru, byliśmy bardzo blisko aktorów – odtwórców ról.

         Kolejnym punktem programu było zwiedzanie miasta. Z panią przewodnik przeszliśmy obok Kościoła pw. NMP Zwycięskiej, pomnika Jana Kochanowskiego, następnie deptakiem udaliśmy się na Plac Litewski. Tu poznaliśmy historię unii polsko-litewskiej podpisanej w Lublinie w 1569 roku i przy obelisku zrobilismy sobie pamiątkową fotografię. Następnie podziwiając fontanny miejskie, udaliśmy się do Archikatedry Lubelskiej. Wiele wysiłku wymagał spacer po Starówce w upalne majowe południe. Przeszliśmy staromiejskimi uliczkami na Rynek, potem udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe. Odpoczęliśmy od upału, podziwiając freski z XIV wieku w chłodnej Kaplicy św. Trójcy oraz obejrzeliśmy galerię obrazów, wśród których na uwagę zasługuje słynny obraz Jana Matejki „Unia Lubelska" oraz obrazy Władysława Czachórskiego. Następnie wspinaliśmy się na Basztę, by stamtąd podziwiać panoramę miasta. Zmęczeni trudami wędrówki udaliśmy się do Galerii FELICITY, gdzie z apetytem zjedliśmy obiad i deser w postaci lodów Grycana.

            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w niezwykłym miejscu, jakim jest Muzeum Obozu Koncentracyjnego na Majdanku. Tam pokłoniliśmy się bohaterom tragicznej historii Polski z czasów drugiej wojny światowej. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Grabowca.

Opiekunami młodzieży podczas podróży były panie: Agata Łaszyńska-Sioma oraz Iwona Karczmarz, natomiast kierownikiem wycieczki – Teresa Goździejewska.

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB