XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

Utworzono: wtorek, 12, czerwiec 2018

Zlot w Tczewie

Pani Zofia Greniuk wraz z uczniami - Aleksandrą Radelczuk i Hubertem Fedurkiem reprezentowali naszą szkołę w XXVI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich, który odbył się w dniach 8-9-10 czerwca br. imprezie Tczewie. Gospodarzem i organizatorem tegorocznego Zlotu był Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie. Udział w Zlocie zadeklarowało 50 szkół z całej Polski, noszących imię tego wielkiego pisarza, w sumie ponad 200 uczestników, uczniów i nauczycieli. Na imprezie nie zabrakło ważnych gości - m. in. prawnuczki Henryka Sienkiewicza - Anny Dziewanowskiej i aktorki Ewy Wiśniewskiej – niezapomnianej Kurcewiczowej z „Ogniem i Mieczem".
Zlot w Tczewie1

Tegoroczny Zlot rozpoczął się w piątek 8 czerwca uroczystą galą poprzedzoną przemarszem wszystkich zlotowiczów ulicami Tczewa.  Uroczystość uświetniły wystąpienia honorowych gości, a także inscenizacja okolicznościowa w wykonaniu uczniów ZSBiO w Tczewie. Wszystkich przywitała Elżbieta Tamara Małecka - dyrektor szkoły. W sobotę 9 czerwca uczestnicy Zlotu zwiedzili Starówkę Gdańska, a następnie popłynęli statkiem do Gdyni, gdzie zwiedziliśmy miasto i port. Wieczorem na terenie ZSBiO w Tczewie odbył się piknik, uświetniony występem Zaciężnej Chorągwi Rycerskiej „Apis", czyli Bractwa Rycerskiego z Gniewu. Nastąpiło także, zgodnie z wieloletnią tradycją, uroczyste przekazanie flagi Zlotu przyszłorocznym organizatorom, wskazanym przez dyrektora Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

W niedzielę 10 czerwca w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. została odprawiona Msza Święta w intencji ś. p. Henryka Sienkiewicza oraz uczestników XXVI Zlotu.

Delegacja przywiozła dyplom i nagrodę dla Sylwii Rachańskiej, której praca została wyróżniona w konkursie literackim na temat: Quo vadis człowieku XXI wieku? – czasy Henryka Sienkiewicza a współczesna rzeczywistość oraz podziękowanie dla Teresy Goździejewskiej - nauczyciela opiekuna pracy.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z imprezy w szkolnej galerii zdjęć