Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

Z wizytą na Cmentarzach Wołynia

Drukuj
Utworzono: czwartek, 08, listopad 2018
        
  Pośród pól i lasów Wołynia, blisko rzeki Bug, znajdują się jakby zatrzymane w czasie miejsca. W barwach słonecznej jesieni i jej zapachu, 6 listopada 2018 r. już po raz drugi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, dyrektor zespołu – pani Elżbieta Widyma, nauczycielki -  pani Agata Łaszyńska – Sioma, pani Zofia Greniuk, ks. Zygmunt Żółkiewski – proboszcz Parafii św. Mikołaja w Grabowcu, pan Stanisław Senkowski – prezes Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie, pan Ludwik Pawłowski – Archikonfraternia Literacka z Warszawy, pan Damian Szczuka udali się na cmentarz w Ostrówkach, aby oddać hołd i zapalić znicze na grobach zamordowanych Polaków ze wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka. Po zapaleniu zniczy, została odprawiona przez ks. Zygmunta Żółkiewskiego polowa Msza Święta za dusze zamordowanych Polaków. W tym roku minęła 75 rocznica „Rzezi wołyńskiej", okrutnej zbrodni dokonanej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. 30 sierpnia 1943 r. w bestialski sposób zamordowano mężczyzn, kobiety, dzieci, starców oraz miejscowego księdza proboszcza. Szacuje się, że z dwóch miejscowości zabito ok.1100 mieszkańców. Niesamowite wrażenie na naszej grupie zrobiło miejsce na którym do 1943 r. stał kościół katolicki w Ostrówkach, dziś po nim został plac i częściowo zniszczona figura Matki Boskiej, której odrąbano głowę oraz dłonie.
        Kolejne znicze zapłonęły na mogiłach żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Rymaczach, którzy zginęli w regularnej bitwie z wycofującymi się wojskami niemieckimi w kwietniu 1944 r. 
        Następnym punktem wizyty było Centrum Integracji „Zamłynie" prowadzone od 2008 r. przez polskiego księdza Jana Burasa. Od kilku lat odbywają się w Zamłyniu, we współpracy i pod patronatem KG RP w Łucku, cykliczne imprezy, takie jak Letnia Szkoła Nauki Języka Polskiego dla dzieci polskiego pochodzenia, Międzynarodowy Plener Ikonopisu na Wołyniu czy sesje naukowe Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu.  Zamłyńskie Centrum od kilku lat gości harcerzy, dzieci, młodzież oraz  osoby dorosłe oraz liczne organizacje sprawujących opiekę nad cmentarzami polskimi. Centrum jest miejscem spotkań ludzi różnych kultur, różnych tradycji religijnych, różnych narodów.
       Ten jednodniowy wyjazd okazał się dla nas wspaniałą lekcją historii, refleksją nad okrucieństwem jakiego może dopuścić się człowiek,  głębszym spojrzeniem na kulturę i codzienność życia współczesnego narodu ukraińskiego. 
 

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wyjazdu w szkolnej galerii zdjęć

 

 

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB