Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktualności

Wycieczka do Lublina

Drukuj
Utworzono: piątek, 17, maj 2019
 
20190510 110857
       
     10 maja 2019 roku uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie klasy  III gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Głównym celem podróży było obejrzenie spektaklu w Teatrze im. Juliusza Osterwy pt. „Sposób na Alcybiadesa". Akcja tej kultowej książki dla młodzieży, autorstwa Edmunda Niziurskiego, z 1961 roku, rozgrywa się na terenie szkoły. Od tamtej pory wiele się w szkołach zmieniło, jednak bardzo podobna pozostała relacja między nauczycielami a uczniami. Jak uniknąć sprawdzianu z chemii? Jak przetrwać historię i matematykę? Jednakże każdy nauczyciel ma swoją piętę achillesową, słabość, którą wystarczy poznać a potem realizować tzw. SPOSÓB. Akcja przedstawienia Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego zostaje przeniesiona do czasów współczesnych, do jednej z lubelskich szkół, a bohaterami są dziewczyny: Ciamcia i Słaba oraz chłopcy: Zasępa i Pędzel. To właśnie oni próbują zdobyć sposób na historyka zwanego Alcybiadesem i powstrzymać szalone edukacyjne zapędy ciała pedagogicznego. Spektakl doskonale pokazał życie szkoły, skłaniając widzów do zadumy, ale przede wszystkim do uśmiechu.
      Kolejnym punktem programu była wizyta w Manii Skakania, gdzie uczniowie mieli możliwość skorzystania z niestandardowej lekcji WF-u. Wszyscy się doskonale bawili sprawdzając swoją koordynację ruchową, skacząc na trampolinach oraz korzystając z mini parku linowego. 
      Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Państwowym Muzeum Martyrologii na Majdanku, gdzie zwiedzaliśmy wystawy poświęcone pamięci ludzi, którzy stracili życie w tym miejscu. Pierwsza ekspozycja, zatytułowana „Shrine", czyli „Świątynia", jest multimedialnym spektaklem z gatunku „światło i dźwięk". Przedstawia kompozycję złożoną z kulistych brył wykonanych z drutu kolczastego i zamkniętych w nich światłem, która jest metaforą kruchości życia i symbolizuje narodowości więźniów Majdanka oraz równość wszystkich ludzi. Zwieńczeniem tej wystawy jest symboliczny ołtarz i księga z nazwami upamiętnionych tu narodowości. Całość dopełnia nastrojowa muzyka, w której można wychwycić wielojęzyczne modlitwy różnych wyznań i wspomnienia byłych więźniów. Drugim miejscem, jakie tam odwiedziliśmy była wystawa „Więźniowie Majdanka", która przypomina indywidualne losy więźniów obozu – ofiary nazistowskiej polityki prześladowań i eksterminacji, które tworzą dzieje KL Lublin. Zobaczyliśmy, oprócz wielu nigdy dotąd niepokazywanych oryginalnych eksponatów i dokumentów, audiowizualne relacje więźniów poświęcone historii obozu. 
        Zmęczeni trudami wędrówki udaliśmy się do Galerii FELICITY, gdzie z apetytem zjedliśmy obiad. To był ostatni etap naszej wycieczki, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Zadowoleni wróciliśmy do Grabowca. 
       Opiekunami podczas podróży były panie: Zofia Greniuk, Dorota Zapalska i Agata Łaszyńska - Sioma.
 
 
 

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB