Projekt pt.: „Booktalking, czyli gawęda o książce”

Utworzono: środa, 27, listopad 2019

W ramach działań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, do którego przystąpiła nasza szkoła, uczniowie klasy V b zrealizowali projekt pt.: „Booktalking, czyli gawęda o książce”.

Booktalking to krótkie zareklamowanie książki.  Nie jest to streszczenie ani recenzja, ale raczej przedstawienie bohaterów, fabuły, czy też kilku scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli sięgnąć po nią i przeczytać samodzielnie. Booktalking to również dzielenie się ze słuchaczami swoim entuzjazmem do książek.

Główną zasadą prezentacji książek metodą booktalkingu jest nieujawnianie wszystkich informacji o książce, ale uwzględnianie tylko „kuszących fragmentów”.

Cele projektu:

• upowszechnianie czytania dla przyjemności;
  • rozbudzanie i pielęgnowanie potrzeb czytelniczych;
  • rozwijanie świadomości literackiej;
  • doskonalenie umiejętności autoprezentacji;
  • propagowanie najbardziej wartościowych pozycji literackich odpowiednich do wieku;
  • rozbudzanie emocjonalnego nastawienia do książek.

Zadaniem każdego uczestnika była prezentacja książki metodą booktalkingu. Rodzaj
i gatunek prezentowanej literatury uczniowie wybierali samodzielnie. Uczeń mógł wybrać jeden ze stylów booktalkingu:

• streszczenie fabuły;
    • zaprezentowanie głównego bohatera;
    • przedstawienie tylko jednego epizodu;
    • oddanie nastroju.

Wśród prezentowanych książek znalazły się m.in.: „Magiczne drzewo. Olbrzym” Andrzeja Maleszki, „Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów” Rafała Kosika, „O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego, „Nasza szkapa” Marii Konopnickiej czy „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego.

Opiekunem projektu była pani Agnieszka Jałowicka.