Spotkanie z Szekspirem

Utworzono: piątek, 20, grudzień 2019

„Świat to scena ..."

Spotkanie z Szekspirem

13 grudnia br. uczniowie naszego liceum uczestniczyli w wycieczce do Lublina.Głównym celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu „Wieczór Trzech Króli" w Teatrze Juliusza Osterwy w Lublinie. Tematem Szekspirowskiej sztuki, w reżyserii Jerzego Kosa, jest dwoistość ludzkiej natury oraz próba wyobrażenia sobie, jak wyglądałby świat pozbawiony sztywnych ram przypisanych każdej z płci. Główna bohaterka, Viola, służąc w męskim przebraniu na dworze księcia Orsino, trafia w wir sekretnych spotkań, zabawnych pomyłek oraz miłosnych intryg, które nadają całej opowieści tylko pozornie lekki wydźwięk. Pod warstwą błazenady i przebieranek kryje się historia o nieodwzajemnionych uczuciach i niespełnionej miłości. Niezwykły świat bohaterów staje się lustrem naszej rzeczywistości.
        „Szekspir daje nam to, czego oczekujemy, pisze komedię, kreuje uwodzicielski, skrzący się humorem świat, który choć trzeszczy w szwach, staje się rodzajem ratunku, szansą na ukrycie się. Fantastyczna i wykrzywiona Iliria jest dla bohaterów tej historii - i dla samego Szekspira - miejscem schronienia przed tym, co nieokiełznane i niebezpieczne na zewnątrz" - piszą twórcy spektaklu.
         Wyjazd do stolicy naszego województwa był także okazją odkrycia urokliwych  i wartościowych miejsc zabytkowej części Lublina (spacer po lubelskiej Starówce, zwiedzanie Archikatedry). Dużo pozytywnych emocji dostarczył pobyt w Sky Parku, gdzie najodważniejsi uczniowie mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Miłe wspomnienia z wycieczki zapewne na długo pozostaną w pamięci wszystkich jej uczestników.
          Opiekunami uczniów podczas wyjazdu były pani Krystyna Zienkiewicz i pani Iwona Karczmarz.