Boże Narodzenie jest długo oczekiwanym dniem, poprzedzone adwentem. W wielu domach zachowały się jeszcze staropolskie obyczaje, które nawiązują do wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. W polskiej tradycji Wigilia to uroczysta wieczerza spożywana w przeddzień Bożego Narodzenia. Przyjście na świat Jezusa w stajence w Betlejem jest przekazywaną z pokolenia na pokolenie prawdą, a szczegóły tej historii spowodowały, że właśnie takie a nie inne obyczaje wiążą się z tymi świętami.

     Szkoła jest nie tylko miejscem nauki, tu także poznajemy kulturę i obyczaje związane z polską tradycją i obchodzonymi świętami. Zanim zapomnimy o szkole oraz innych sprawach z nią związanych i pochłonie nas świąteczna gorączka przygotowań bożonarodzeniowych, w szkole odbędą się spotkania opłatkowe.
     W okresie przedświątecznym zostaną przedstawione jasełka, które przygotowuje się każdego roku, ponieważ ukazują scenki z narodzin Jezusa Chrystusa. Wystawia się je, aby nie zapomnieć o tym, iż Syn Boży nie urodził się w bogatym pałacu, tylko w biednej i lichej stajence.

     Przed świętami, kiedy trwają jeszcze zajęcia, dzielimy się opłatkiem. Jest to jedna z najważniejszych tradycji, którą podtrzymujemy każdego roku. Dzieląc się opłatkiem, składamy sobie najlepsze życzenia. Panuje wtedy życzliwość i miła atmosfera. W szkole łamiemy się opłatkiem z koleżankami i kolegami z klasy oraz nauczycielami, którzy życzą nam udanych świąt. Następnie śpiewamy polskie kolędy i różne pastorałki. Wszystkie są tak samo piękne i mówią o tym najważniejszym wydarzeniu, na które czekamy z niecierpliwością.

     W każdej klasie ustawia się choinkę , która zostanie ozdobiona kolorowymi bombkami, łańcuchami oraz innymi zabawkami. Na szczycie drzewka zawiśnie złota gwiazda. W niektórych salach pojawią się stroiki z żywych lub sztucznych gałązek świerku. Pośrodku ustawi się świece, które zapalimy podczas spotkania opłatkowego. Taki stroik jest piękną ozdobą każdego stołu, a szczególnie w wieczór wigilijny. Czasem na stoliku szkolnym można też zauważyć śliczny kwiat o wdzięcznej nazwie "gwiazda betlejemska" z pięknymi, czerwonymi płatkami.

     Każda szkolna i klasowa gazetka prezentuje materiały związane ze świętami Bożego Narodzenia, z informacją o św. Mikołaju, który przynosi dzieciom upragnione prezenty. Głośno o nim było już 6.grudnia, kiedy dzieci robiły sobie nawzajem paczki, a w młodszych klasach mikołaj zawitał z workiem prezentów. Radości było co niemiara!

     Święta obchodzone w szkole są oczekiwaniem na te, które będziemy spędzać w domu, w gronie rodzinnym. Łączy je miła i podniosła atmosfera oraz panująca życzliwość. To czas radości, wewnętrznego spokoju, prezentów i śpiewanych wspólnie kolęd.