Ważne w roku szkolnym 2009/10

Ważne w roku szkolnym 2009/10
Wypoczynek dla dzieci z terenów popowodziowych w Grabowcu
14 lipca 2010
        Urząd Marszałkowski w Lublinie oraz Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „AGAPE” współorganizuje wypoczynek letni dla dzieci z rodzin dotkniętych powodzią. Uczniowie szkół podstawowych - w wieku od 7 do 13 lat - z gmin: Annopol, Puławy, Świeciechów i Bobowo - w dniach od 12 do 23 lipca goszczą na terenie powiatu zamojskiego. Noclegi mają zagwarantowane w Suścu, natomiast atrakcje w ciągu dnia zapewniają mieszkańcy poszczególnych gmin naszego powiatu.
        Gmina Grabowiec włączyła się w tę szlachetną inicjatywę i 14 lipca 2010 r. gościła grupę 37. dzieci oraz 5. opiekunów. Aby uatrakcyjnić im pobyt na ziemi zamojskiej i w Grabowcu, nauczyciele Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu zorganizowali m.in.: zwiedzanie zamojskiego ogrodu zoologicznego i krótki pobyt na wystawie plenerowej Arsenału. Następnie o godz. 13 dzieci przyjechały do Grabowca, gdzie zjadły obiad w stołówce Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza. Kolejną atrakcją była wspólna zabawa na placu przykościelnym i koncert w wykonaniu żeńskiego zespołu wokalno-instrumentalnego z Parafii Podhorce; organizatorem tego koncertu był ks. proboszcz Zygmunt Żółkiewski. Ponieważ pogoda miała istotny wpływ na przebieg imprezy, chcąc uniknąć przemoknięcia, wszyscy udali się do hali sportowej i tam miały miejsce rozgrywki w grach zespołowych, pod fachowym okiem nauczycieli wychowania fizycznego. Za ogromne zaangażowanie i bojowość w zdrowej rywalizacji uczestnicy rozgrywek zostali nagrodzeni słodyczami. Po kolacji udano się na Górę Zamkową i tam odbyła się biesiada z Bractwem Rycerskim. Wszyscy świetnie się bawili, gdyż wiele radości sprawiła dzieciom zabawa w kręciołek i pętelkę, a także pokaz fechtunku na szable oraz wystrzały z armaty. Po godzinie 18.00 pożegnaliśmy gromadkę zmęczonych, ale zadowolonych kolonistów, którzy obiecali, że miło będą wspominać pobyt w naszej gościnnej gminie.
        Pobyt dzieci w naszej gminie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu:
- Powiatowego Banku Spółdzielczego w Zamościu oddział w Grabowcu,
- Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu,
- nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu.
        Artykuły żywnościowe i napoje zostały przekazane przez:
-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grabowcu,
-Sklep Spożywczo – Przemysłowy Krzysztofa Dąborowskiego ul. Hrubieszowska 2, w Grabowcu,
-Piekarnię Trzeszczany Dariusza Skiby.
        Duże zaangażowanie i pomoc w organizacji pobytu dzieci w Grabowcu wnieśli nauczyciele Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu oraz p. Dorota Diduch – nauczycielka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grabowcu i p. Edyta Lisiuk – Kierownik GOPS w Grabowcu.
Wszystkim składamy serdeczne podziękowanie
Foto galeria

      Nasza szkoła przystąpiła do programu pilotażowego „Szkoła Dobrze Wychowana” będącego inicjatywą Lubelskiego Kuratora Oświaty, Kuriera Lubelskiego oraz rozgłośni Radia Er.
      Program był realizowany w kwietniu i maju. W jego ramach zajmowano się tematyką wychowawczą skoncentrowaną wokół tematów: „Autorytet nauczyciela i nie tylko”, „Granice dobrego żartu”, „Uczeń niepełnosprawny w szkole. Klasy integracyjne”, „Wagary”, „Agresja”, „Dorosłość i dojrzewanie”.
      W dniu 17. czerwca br. pedagog szkolny uczestniczył w spotkaniu podsumowującym program „Szkoła Dobrze Wychowana” podczas którego Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz podziękował wszystkim szkołom za udział w projekcie. Organizatorzy podzielili się doświadczeniem i refleksjami, które wykorzystają w nowej edycji programu już we wrześniu. Dla wszystkich szkół i nauczycieli, którzy wzięli udział w programie, organizatorzy przygotowali pisemne podziękowania.

      Uczennica klasy VI b szkoły podstawowej Kaja Kodeniec została laureatką III Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Krew ratuje życie” .
      Drużyna dziewcząt z gimnazjum w składzie: Ewelina Margol, Ewelina Kozar, Ewelina Kontek, Moniika Czechyra, Aneta Ciszewska, Justyna Kołodziej, Zuzanna Sawicka, Marta Kwiatkowska, Aleksandra Tomkiewicz, Aleksandra Kaspruk, Agnieszka Greniuk, Milena Sawicka zajęła III miejsce w IX Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Gimnazjum NR 2 w Zamościu.
      Uczennica klasy III szkoły podstawowej Małgorzata Kawka uzyskała tytuł „Mistrza Ortografii” nauczania zintegrowanego w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół Publicznych im. Tadeusza Kościuszki w Wojsławicach Kolonii.
      24 maja uczniowie z Grupy Teatralnej „Skierka” nagrali w Katolickim Radiu Zamość audycję pt. „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Scenariusz został napisany przez Marię Kozar na podstawie książki Daniela Ange’a „Zraniony Pasterz” i poezji Karola Wojtyły. Wystąpili gimnazjaliści: Aleksandra Tomkiewicz, Diana Skrzyńska i Wojciech Jabłoński. Nagranie opracował red. Łukasz Kot.
      Uczennica gimnazjum Dorota Kwiatkowska otrzymała wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Literackim – X Spotkanie z Biblią.
      Uczennice gimnazjum Zuzanna Sawicka i Natalia Żołnierczuk otrzymały wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Literackim – X Spotkanie z Mitologią.
      Uczennice gimnazjum Dorota Kwiatkowska i Marta Kwiatkowska wzięły udział w Lubelskim Programie Pomocy Stypendialnej dla Uczniów Szczególnie Uzdolnionych. W dniu 17. maja uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielem Marszałka Województwa Lubelskiego w Lublinie.
      Uczennica gimnazjum Inga Orzechowska otrzymała wyróżnienie w kategorii „zdjęcie” w VI Foto Konkursie „Moja szkoła w obiektywie” organizowanym przez Podlaską Agencję Consultingową RECTUS-WOC.
      Uczennica szkoły podstawowej Łucja Knap zajęła I miejsce w konkursie międzyszkolnym „O pióro Henryka Sienkiewicza” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 38 w Lublinie.
Przyroda Potrzebuje Przyjaciół

      Drużyna uczniów ze szkoły podstawowej zajęła I miejsce w międzyszkolnym konkursie przyrodniczo-ekologiczno-zdrowotnym „Przyroda Potrzebuje Przyjaciół”.
      
Zwycięzcy we współzawodnictwie z okazji Międzyszkolnego Dnia Ziemi

      Szkoła podstawowa zajęła I miejsce we współzawodnictwie drużynowym z okazji Międzyszkolnego Dnia Ziemi organizowanym w Szkole Podstawowej w Niewirkowie. Szkołę reprezentowały uczennice: Łucja Knap, Anna Diduch i Dominika Gruszka.

Zwycięzcy Zamojskich Premier Teatralnych

     W dniach 21 – 22 kwietnia br. odbyło się posiedzenie jury Zamojskich Premier Teatralnych. Jury w składzie: Jadwiga Winiarczyk, Marta Stręciwilk, Henryk Kowalczyk, Tomasz Załucki po obejrzeniu 11 spektakli postanowiło przyznać: w kategorii teatrów dziecięcych nagrodę Zespołowi „Śmieszki” z Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu za spektakl „KREDKI”.
     Zespoły uczestniczące w przeglądzie otrzymały upominki ufundowane przez Zamojski Dom Kultury. Nagrodzone i wyróżnione zespoły otrzymają nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas 35 Zamojskiego Lata Teatralnego.
     Nominacje do Festiwalu Najciekawszych widowisk zostaną ogłoszone przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie po zakończeniu Przeglądów Powiatowych.

Powiatowe eliminacje Turnieju BRD

     Dnia 24 kwietnia br. na terenie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu odbyły się eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Powiatu Zamojskiego. O najlepsze miejsca walczyły 22 drużyny.
     Wszyscy uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego, radzić sobie z torem przeszkód dla rowerzystów jak również posiadać umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.
     W tym roku do rozgrywek przystąpiło 10 trzyosobowych drużyn reprezentujących szkoły podstawowe oraz 12 drużyn z gimnazjów.
     Wśród szkół podstawowych zwyciężyła drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową nr 2 z Zamościa. Drugie miejsce wywalczyła Szkoła Podstawowa z Szewni Górnej, a trzecie drużyna reprezentująca szkołę w Kalinowicach.
     W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyli zawodnicy z Gimnazjum Nr 5 w Zamościu. Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Miączynie, trzecie miejsce wywalczyli zawodnicy z Gimnazjum w Grabowcu.
      Drużyna dziewcząt ze szkoły podstawowej w składzie: Karolina Balicka, Justyna Gmitrowicz, Patrycja Chaber, Karolina Chudoba, Martyna Czata, Aleksandra Bojko, Kaja Kodeniec, Gabriela Sawicka, Paulina Kruk, Katarzyna Kołodziej zajęła I miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. Dzieci Zamojszczyzny w Sitańcu.

      Uczniowie Gimnazjum: Ewelina Kontek, Aleksandra Kaspruk, Adrian Malinowski, Bogusław Kraj, Robert Paradowski, Dawid Szumiło, Krzysztof Tryniecki, Krzysztof Malinowski, Adrian Bohut, Wojciech Jabłoński, Emil Krygiel, Paweł Jędruszczak, Iwona Prokop, Dorota Kwiatkowska, Mateusz Małyszka, Grzegorz Ryńko, Konrad Florek zajęli III miejsce w Mistrzostwach Miasta Zamość i Powiatu Zamojskiego LZS w Biegach Przełajowych (punktacja końcowa).
      Prace plastyczne autorstwa Wiktorii Jamroż (kl. 1, szkoła podstawowa) i Klaudii Panas (kl. II, gimnazjum) zostały wyróżnione w eliminacjach powiatowych konkursu „Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda” i zakwalifikowane do eliminacji wojewódzkich.
      W etapie powiatowym VI Regionalnego Konkursu Informatycznego dla Uczniów Szkół Podstawowych „Myszka@” wzięli udział: Monika Ciszewska, Łucja Knap, Dominika Gruszka, Maciej Jakimcio. Do kolejnego etapu konkursu przeszedł Maciej Jakimcio.
      Drużyna dziewcząt z gimnazjum w składzie: Ewelina Kozar, Sawicka Milena, Agnieszka Greniuk, Aleksandra Kaspruk, Aleksandra Tomkiewicz, Aneta Ciszewska, Ewelina Margol, Zuzanna Sawicka, Justyna Kołodziej, Marta Kwiatkowska, Monika Czechyra zajęła III miejsce w Turnieju Siatkówki Dziewcząt o „Puchar Orła” w Starym Zamościu.
      Uczennice naszej szkoły zostały laureatkami Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu „200 Rocznica Urodzin Kompozytora Fryderyka Chopina”: II miejsce zajęła Paulina Gąska, III miejsce zajęła Sylwia Kwietniewska. W konkursie przyznano również wyróżnienia. Otrzymały je: Agnieszka Michnowicz, Zuzanna Sawicka i Natalia Luchowska.
      Drużyna chłopców z gimnazjum w składzie: Wojciech Jabłoński, Kamil Błaszczuk, Łukasz Radelczuk, Tomasz Oleszczuk, Emil Krygiel, Bartłomiej Daniluk, Robert Paradowski, Patryk Nowak, Konrad Tabała, Jakub Bednaruk, Mateusz Małyszka, Tomasz Malinowski zajęła I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Piłki Siatkowej Chłopców w Szczebrzeszynie.
      Drużyna chłopców z gimnazjum zajęła I miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora Zespołu.
      Uczniowie szkoły podstawowej: Dawid Nowosielski, Jakub Radelczuk, Krystian Jabłoński, Rafał Jamroż zajęli I miejsce w Powiatowym Turnieju w Mini Siatkówce Chłopców „2” w Grabowcu.
      Uczniowie szkoły podstawowej: Maciej Kozyra, Łukasz Michnowicz, Jakub Szumiło, Maciej Szumiło, Maciej Jakimcio, Marcin Kaczmara, Tomasz Boczkowski, Bartłomiej Tabała, Przemysław Skrzyński, Dominik Seń, Karol Kudyba zajęli I miejsce w Powiatowym Turnieju w Mini Siatkówce Chłopców „4” w Grabowcu.
      Uczennice szkoły podstawowej: Anna Diduch, Ilona Sieczkarz, Monika Ciszewska, Andżelika Bałanda, Agnieszka Kawka, Katarzyna Halicka zajęły I miejsce w Powiatowym Turnieju w Mini Siatkówce Dziewcząt „2” w Grabowcu i zakwalifikowały się do turnieju rejonowego.
      Uczennice szkoły podstawowej: Karolina Balicka, Justyna Gmitrowicz, Patrycja Chaber, Katarzyna Kołodziej, Kaja Kodeniec, Aleksandra Bojko, Martyna Czata, Karolina Chudoba, Milena Sawicka, Paulina Kruk zajęły I miejsce w Powiatowym Turnieju w Mini Siatkówce Dziewcząt „4” w Grabowcu i zakwalifikowały się do turnieju rejonowego.
      Drużyna dziewcząt z gimnazjum zajęła II miejsce w Turnieju Powiatowym w Piłce Siatkowej Dziewcząt.
      Do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego” zakwalifikowali się: Łucja Knap i Patryk Steciuk.
      Uczennica klasy VI szkoły podstawowej Dominka Gruszka zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu z języka polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Lublinie.
      Zespół dziewcząt z gimnazjum (Ewelina Kozar, Milena Sawicka, Agnieszka Greniuk, Aleksandra Kaspruk, Aleksandra Tomkiewicz, Aneta Ciszewska, Ewelina Margol, Zuzanna Sawicka, Justyna Kołodziej, Ewa Drygaś, Marta Kwiatkowska, Anna Soroka, Wioleta Mociak, Anita Kudyba, Monika Czechyra) zajął III miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Zespołu.
      Zespół uczennic z naszego gimnazjum w składzie: Mariola Nowaczewska, Agnieszka Michnowicz, Klaudia Panas, Magdalena Gorzkowska zajął II miejsce w etapie powiatowym ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”.
      Do dodatkowego testu po drugiej rundzie konkursu Poznawaj Polskę 2010 zakwalifikował się Łukasz Sadło. Wyniki testu po 10 stycznia. Powodzenia.
       Drużyna chłopców z gimnazjum w składzie: Jakub Bednaruk, Emil Krygiel, Tomasz Oleszczuk, Arkadiusz Prokop, Wojciech Jabłoński, Kamil Błaszczuk, Łukasz Radelczuk, Patryk Nowak, Przemysław Oleszczuk, Dawid Szumiło, Krzysztof Malinowski, Krzysztof Tryniecki, Robert Paradowski, Adrian Malinowski zajęła I miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej w Łabuńkach.
      Drużyna chłopców z gimnazjum w składzie: Jakub Bednaruk, Emil Krygiel, Tomasz Oleszczuk, Arkadiusz Prokop, Wojciech Jabłoński, Kamil Błaszczuk, Łukasz Radelczuk, Patryk Nowak, Przemysław Oleszczuk, Dawid Szumiło, Krzysztof Malinowski, Krzysztof Tryniecki, Robert Paradowski, Adrian Malinowski zajęła I miejsce w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej w Łabuńkach.

      Uczeń szkoły podstawowej Łukasz Michnowicz zajął III miejsce w konkursie plastycznym „Biuro podróży zaprasza…” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie. Wyróżnienia otrzymali: Dorota Gąska, Patryk Panas i Tomasz Boczkowski. Konkurs miał na celu ciekawe przedstawienie w postaci plakatu-posteru lub informatora atrakcji turystycznych wybranego państwa Unii Europejskiej.
      Koło teatralne, działające przy naszym gimnazjum, pod kierunkiem ks. Mateusza Furmaniaka, zaprezentowało, podczas III Przeglądu Form Teatralnych „Ze Świętymi na deskach teatru”, sztukę poświęconą św. Stanisławowi Kostce. Przegląd został zorganizowany przez Gimnazjum nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie.
      Konkursy organizowane przez Kuratorium Oświaty w Lublinie. Do etapu okręgowego zakwalifikowali się:
Lp. Nazwa konkursu Imię i nazwisko ucznia Klasa/szkoła Ilość zdobytych punktów
1 Chemiczny Marta Kwiatkowska III gimnazjum 33
2 Biologiczny Aneta Ciszewska III gimnazjum 32
3 Biologiczny Zuzanna Surma III gimnazjum 30
4 Historyczny Łucja Marta Knap VI szkoła podstawowa 31
5 Przyrodniczy Maciej Kozyra VI szkoła podstawowa 37
6 Przyrodniczy Przemysław Skrzyński VI szkoła podstawowa 35
7 Przyrodniczy Maciej Jakimcio VI szkoła podstawowa 34
8 Polonistyczny Dominika Gruszka VI szkoła podstawowa 29
9 Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła Łucja Marta Knap VI szkoła podstawowa 104
10 Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła Anna Diduch VI szkoła podstawowa 93

      Do drugiej rundy konkursu Poznawaj Polskę 2010 zakwalifikował się Łukasz Sadło, Karol Kozłowski, Wojciech Jabłoński.
      W szkolnym konkursie czytelniczym fragmentów prozy Henryka Sienkiewicza dla uczniów klas II-III szkoły podstawowej komisja przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
     I miejsce – Mateusz Gruszka (II b), Anna Kraj (III a),
     II miejsce – Joanna Szafran (II b), Michał Kodeniec (III b),
     III miejsce – Kamil Borsuk (II a), Paulina Bałanda (III a).
      Podczas Dnia Patrona w Siedliszczu podsumowano konkursy sienkiewiczowskie:

      Uczennica szkoły podstawowej Małgorzata Kawka została laureatką konkursu plastycznego „Maskotka sienkiewiczowska”.
      Uczennica gimnazjum Klaudia Panas zajęła II miejsce w konkursie plastycznym „Porywy serca w utworach Sienkiewicza”.
      Uczennica szkoły podstawowej Paulina Popek zajęła II miejsce w konkursie plastycznym „Sceny batalistyczne w utworach Sienkiewicza”.
      Uczennica gimnazjum Patrycja Kraj zajęła III miejsce w konkursie plastycznym „Sceny batalistyczne w utworach Sienkiewicza”.
      Uczennica szkoły podstawowej Monika Ciszewska zajęła I miejsce w konkursie multimedialnym „Dzień Patrona w mojej szkole”.
      Uczennica gimnazjum Diana Skrzyńska zajęła II miejsce w konkursie multimedialnym „Dzień Patrona w mojej szkole”.
      W szkolnym konkursie wiedzy o Janie Pawle II dla uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej komisja przyznała następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce - Łucja Knap (VI a), wyróżnienia: Karolina Chudoba (VI b), Dominika Gruszka (VI c).
      W konkursie czytelniczym „Bohaterowie Kubusia Puchatka” dla uczniów klasy II szkoły podstawowej komisja przyznała następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce - zespół uczniów oddziału II b w składzie: Mateusz Gruszka, Aleksandra Farfur, Maciej Jędruszczak, Wiktoria Mieczan. Wyróżnienie otrzymał zespół uczniów oddziału II a w składzie: Kamil Borsuk, Jakub Jałowicki, Gabriela Koszel, Andżelika Sowa.
      Drużyna dziewcząt z gimnazjum w składzie: Ewelina Kozar, Milena Sawicka, Agnieszka Greniuk, Aleksandra Kaspruk, Aleksandra Tomkiewicz, Aneta Ciszewska, Ewelina Margol, Zuzanna Sawicka, Justyna Kołodziej, Ewa Drygaś, Marta Kwiatkowska, Anna Soroka, Wioleta Mociak, Anita Kudyba, Monika Czechyra zajęła IV miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Miączynie.
      W szkolnym konkursie recytatorskim „Wiersz o Ojczyźnie” dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej komisja przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:
      I miejsce – Wiktoria Mieczan - II b,
      II miejsce – Adrian Całka - I a,
      III miejsce – Sylwia Rachańska - I b.
      Wyróżniono następujących recytatorów: Aleksandrę Radelczuk - I b, Mateusza Gruszkę - II b, Małgorzatę Kawkę - III a, Klaudię Staszczuk - III a, Żanetę Górę - III a.